Mamy nadzieję, że każdy z Was lubi swój ekspres do kawy. W końcu to wspaniałe urządzenie stara się zrobić Wam codziennie (lub prawie codziennie) pyszny napój, który przepełni Was energią i uśmiechem. Jednak żeby Wasz ekspres do kawy działał jak najdłużej – musicie mu się odwdzięczyć troską i miłością! Dzięki temu będzie działać o wiele dłużej, a kawa z ekspresu będzie po prostu smaczniejsza.
1. Nieregularne czyszczenie ekspresów do kawy
Tak jak już wspomnieliśmy – ekspres do kawy wymaga troski, aby działał i robił pyszną kawę przez długie lata. Spieniacz mleka należy płukać po każdym użyciu, a w przypadku niektórych ekspresów warto go również rozebrać i przepłukać z resztek mleka. W ekspresie należy też wymieniać filtr oraz odkamieniać go (część naszych ekspresów powie Wam, kiedy tego potrzebuje – na przykład wszystkie z oferowanych przez nas modeli NIVONA). Konieczne jest też regularne czyszczenie przy użyciu tabletek czyszczących do ekspresu. Produkty do konserwacji ekspresów NIVONA i Jura możecie kupić na przykład u nas.
Regularna konserwacja ekspresu pozwoli uniknąć uszkodzenia zaparzacza, blokady wylewki odkamieniania ekspresu, zatkania ekspresu, nieprawidłowego działania spieniacza, a nawet obwodów i części ekspresu!
Pamiętajcie też o tym, by przy opróżnianiu tacek przetrzeć lub przemyć pojemnik na wodę i ciasteczka. Tutaj poza ekspresem chcemy też zadbać o Wasze zdrowie. Jeżeli tego nie zrobicie, możecie doprowadzić do rozwoju szkodliwej pleśni w Waszym ekspresie!
2. Wsypywanie zbyt dużej ilości kawy mielonej
Do każdego ekspresu umożliwiającego używanie kawy mielonej dołączona jest specjalna miarka. Producencie załączają ją nie tylko dla Waszej wygody ale również dla bezpieczeństwa ekspresu. Jest to ilość, która umożliwi zrobienie smacznej kawy i wsypanie jej w takiej ilości, by nie zapchać ekspresu. Użycie zbyt dużej ilości kawy mielonej może zepsuć ekspres! Naprawdę. Dlatego żeby tego uniknąć – korzystajcie z załączonej miarki. Polecamy włożenie jej na przykład do puszki, w której trzymacie kawę mieloną. Dzięki temu nie będziecie musieli za każdym razem szukać jej po szufladach.
3. Trzymanie ekspresu w bagażniku w zimie
W tym okresie bardzo często powtarzamy naszym klientom, żeby pamiętali, by nie trzymać ekspresu na mrozie. Jeżeli temperatura jest ujemna lub ma być ujemna w nocy – koniecznie wnieście ekspres do domu i nie zostawiajcie go w samochodzie! Jest to istotne zarówno przy przewożeniu go do znajomych jak i przy transportowaniu go do serwisu. Wiele osób zapomina o tym, że w ekspresie jest przecież… woda, która przy ujemnych temperaturach może zamarznąć. Widzicie rano przymrozek na swoim aucie? Ekspres czuje się bardzo podobnie w bagażniku! Jeżeli woda zamarznie w bojlerze, to naprawa może być bardzo kosztowna, a w niektórych przypadkach wręcz niemożliwa.
Z tego powodu gdy przywozicie nam ekspres do serwisu albo zawozimy go tego samego dnia do naszego technika, albo przechowamy go w naszym biurze.
4. Wlewanie wody bezpośrednio do pojemnika
Mówią, że przezorny jest zawsze ubezpieczony. Wlewanie wody do pojemnika bez jego wyciągania można przez przypadek zalać młynek, dlatego nie polecamy ryzykować. Wiemy, że czasem z lenistwa nie chce nam Wam się wyciągać pojemnika (uwierzcie, mamy tak samo) ale zagryzamy zęby, wyciągamy pojemnik na wodę i pokonujemy długą drogę z biura do kuchni by go uzupełnić. Nie warto ryzykować. W końcu urządzenia elektryczne nie przepadają za wodą, więc nie zwiększajmy ryzyka i nie doprowadzajmy do takiej konfrontacji.
5. Kupowanie bardzo tanich kaw
Wszyscy lubimy oszczędności i zawsze chcemy wydać jak najmniej. Jest jednak pewna granica, której nie warto przekraczać, bo oszczędność może przełożyć się na… większy wydatek. Bardzo tanie kawy mają często gorsze mieszanki ziaren, a w dodatku zdarzają się w nich odpady. Używanie takiej kawy może nie tylko zablokować, ale również uszkodzić młynek ekspresu do kawy. W takim wypadku naprawa może kosztować o wiele więcej pieniędzy, niż udało nam się zaoszczędzić. W dodatku takie kawy są po prostu mniej smaczne. Nie bójcie się jednak! Pyszna kawa nie musi kosztować bardzo dużo – w naszym sklepie kawy zaczynają się już od 49,- za kilogram, a wiele z naszych ulubionych kaw jest właśnie z niższej półki cenowej.
6. Regulowanie młynka do kawy, gdy ekspres nie mieli
Ten punkt nie będzie dotyczyć wszystkich z Was, a jedynie tych, którzy chcą mieć wpływ na grubość mielenia swojej kawy. Grubość mielenia wpływa na parzenie kawy, a więc na jej smak, który jest zależny od preferencji. Młynek można regulować jednak jedynie wtedy, gdy mieli on akurat kawę! Należy otworzyć drzwiczki ekspresu, uruchomić młynek i wtedy wyregulować ekspres. W innym wypadku możecie zepsuć swój młynek do kawy. Przy instalacji ekspresu ustawimy oczywiście grubość mielenia w odpowiedni dla Was sposób. Jeżeli jesteście naszym klientem i nie chcecie tego robić sami, możecie też poprosić nas o wyregulowanie młynka w Waszym ekspresie do kawy podczas regularnej konserwacji w Waszym biurze.
7. Używanie aromatyzowanych kaw
Każdy z nas chce czasem zaszaleć. Może się to objawić w różny sposób, dla jednych będzie to ochota na tańce, a dla innych na smakową kawę. W sklepach można znaleźć aromatyzowane kawy ziarniste, które kuszą smakowitymi opisami. Jeżeli cieknie Wam ślinka na myśl o kawie czekoladowej, to pamiętajcie, że nie możecie użyć takiej kawy w ekspresie automatycznym! Aromatyzowane kawy są zbyt tłuste, przez co mogą uszkodzić i zapchać ekspres. Nie mamy tutaj na myśli nut, które są wyczuwalne w kawie, a dodawane aromaty. Kupując kawę sprawdźcie więc jej skład – mają być w nim jedynie ziarna arabiki lub robusty.
Nie smućcie się jednak! Do czystej kawy ziarnistej dodajcie przyprawy lub syrop do kawy. Będzie pyszna, a Wasz ekspres – bezpieczny.
Add comment